Od czasów Wilhelma Wundta – ojca psychologii, bada się autyzm, który w tamtych czasach uważany był za zaburzenie rozwoju. Od kiedy po raz pierwszy użyto określenia „autyzm” minęło już prawie 115 lat. To jak wyglądały pierwsze badania nad autyzmem w dzisiejszych czasach przyprawia o dreszcze. Stosowano restrykcje żywieniowe, elektrowstrząsy, a za wszystko winiono „zimne matki„.…
Artykuły
Stan zatrudnienia osób neuroróżnorodnych
W dniu 30.11.2022 zakończyłyśmy zbieranie odpowiedzi na naszą 40 pytaniową ankietę. Dzięki współpracy z Fundacjami, Stowarzyszeniami, firmami i prywatnymi osobami udało nam się osiągnąć niesamowite zasięgi oraz rozgłos. W tym miejscu chcę podziękować: Fundacji Asper IT, Fundacji Prodeste, Fundacji Savant, Fundacji Autyzm Startup, Neuroatypowej, Autyzm po Ludzku, Eli Bonda, Aspiracjom i wielu indywidualnym osobom, które…
Terapia w autyzmie
Od początku istnienia Autystowa pisze do nas wielu rodziców. Nie jest to nic dziwnego, gdyż dużej mierze głosem autystów są ich opiekunowie. Między innymi dlatego, że wielu autystów nie jest w stanie żyć samodzielnie z powodu ograniczeń jakie powodują ich zaburzenia lub nieprzyjazny osobom neurotypowym świat. Większość pytań, jakie otrzymujemy od rodziców można podsumować jako…
Autyzm wysoko- i niskofunkcjonujący
Na skutek wielokrotnie powtarzanego błędnego przekonania, że jest coś takiego, jak autyzm nisko- i wysokofunkcjonujący, czy też „autyzm głęboki” [dr A. Waligórska 20.06.2022], postanowiłam przybliżyć Wam historię powstania tego określenia, dlaczego autyści uważają je za ableistyczne, a także zwroty lepiej określające nasze funkcjonowanie. Geneza błędnych określeń Określenia nisko i wysokofunkcjonujący pojawiły się po raz pierwszy…
LGBT+ i autyzm
Wraz z Miesiącem Dumy LGBT+ chciałam Wam trochę bardziej przybliżyć temat osób autystycznych, które również są osobami LGBT+. LGBT+ Na początek warto poznać kilka istotnych, liczbowych faktów na temat omawianego dziś zagadnienia. Na podstawie badań amerykańskich uczonych wiemy już, że około 3.5% dorosłych identyfikuje się, jako osoby LGB (lesbijki, geje, osoby biseksualne). Pozostałe 0.3% identyfikuje…
Diagnoza w dorosłości
Diagnoza autyzmu najczęściej kojarzy się z autystycznymi dziećmi, kształceniem specjalnym, szkołami z zespołami integracyjnymi czy poradniami pedagogiczno-psychologicznymi. To, jaką wiedzą dzisiaj operujemy pokazuje, jak długą drogę przebyła psychologia i wiedza o spektrum autyzmu. Dla pokazania, jak wiele się zmienia, przypomnę, że jeszcze 20 lat temu kobiet prawie w ogóle nie diagnozowano pod kątem spektrum autyzmu…
Samorzecznictwo
English version of this article Dlaczego samorzecznictwo oparte na badaniach naukowych nad autyzmem jest najlepszym sposobem na pozytywne zmiany Od powstania Autystowo stara się zapewnić najbardziej rzetelne i bazujące na nauce informacje o autyzmie. Wszystko, co publikujemy, jest wybrane, zestawione i napisane przez osoby autystyczne. Autystowo nie jest jedynym portalem samorzecznictwa w Polsce. Jednakże, rozwinęliśmy…
Dodatkowe kryteria diagnostyczne – część 1
W tej serii artykułów chcemy Wam przybliżyć dodatkowe kryteria diagnostyczne. Mówimy „dodatkowe” ponieważ one mogą, ale nie muszą wystąpić wraz z głównymi kryteriami na podstawie których dostaje się diagnozę spektrum autyzmu. Zaburzenia sensoryczne Badania potwierdzają, że około 96% dzieci w spektrum autyzmu ma zaburzenia sensoryczne. W to wlicza się nie tylko nadwrażliwość na bodźce, ale…
Wypalenie autystyczne
Pojęcie „autistic burnout” czyli autystyczne wypalenie omawiane jest w kręgach samorzeczników i w społeczności autystycznej od dawna. Niestety, to bardzo realne zjawisko nie jest jeszcze wystarczająco szeroko przebadane przez naukowców. Czym jest wypalenie autystyczne? Wypalenie autystyczne zostało zdefiniowane jako bardzo wyniszczający stan charakteryzujący się ekstremalnym zmęczeniem, wycofaniem, problemami z funkcjami wykonawczymi i ogólnym funkcjonowaniem, wraz…
Wywiad z Emilią 'Smoczą Mamą’
Magda (Autystowo): Witam i dziękuje za to, ze zgodziłaś się z nami porozmawiać o Twojej neuroróżnorodności, diagnozie i zainteresowaniu. Jako że będziemy rozmawiać o ADHD; ASD i aksolotlach to może od tego zacznę tym. Jak to się stało na przykład, że się zainteresowałam tym tematem. Emilia 'Smocza Mama’: Zawsze bardzo interesowałam się naturą i przyrodą,…
Wywiad z Patrycją z Pracowni Psychoedukacji w Neuroróżnorodności
WItamy w naszej nowej serii wywiadów z osobami neuroróżnorodnymi. TYm razem miałam przyjemność rozmawiać z Patrycją, która jest psychologiem, prowadzi profil Pracownia Psychoedukacji w Neuroróżnorodności. Dziękujemy Patrycji za użyczony nam czas 🙂 MAGDA AUTYSTOWO: To zaczniemy od kilku słów o Tobie, powiedz coś o sobie i swojej pracy, ile czujesz się komfortowo. Patrycja: Okej, a…
Why a research-based approach from autism self-advocates is the best way to effect positive changes for autistic inclusion in academic studies
Why we choose to engage with science-based peer-reviewed research to advocate for inclusion of autistic individuals, and how we can reform the science itself.